بعضی‌ها هیچ‌وقت نمی‌فهمن

بعضی‌ها هیچ‌وقت نمی‌فهمن

این‌بار به یک طنزنویس آلمانی می‌پردازیم؛ کورت توخولسکی.
کورت توخولسکی متولد 1890 در یک خانوده‌ی یهودی متولد شد. پدرش حسابدار بانک بود و وضع مالی بدی نداشتند، به‌دلیل ماموریت‌های پدر در شهرهای مختلف زندگی می‌کردند تا این‌که در 15 سالگی پدرش را از دست داد. به برلین می‌رود و با راهنمایی عمویش در دانشکده حقوق ثبت‌نام می‌کند. در دوران دانشجویی نوشتن را شروع می‌کند و با نام‌های مستعار در مجلات مختلف آن‌ها را چاپ می‌کند. با شروع جنگ‌جهانی اول به ارتش خوانده می‌شود و بعد از بازگشت از جبهه به کار مطبوعاتی می‌پردازد. در 1924 به فرانسه می‌رود و به همین کار ادامه میده. در 1926 ویراستار مجله ولت‌بونه در پاریس می‌شود و خیلی زود خط مشی مجله را از یک مجله‌ی منتقد تئاتر به محلی برای بیان نظرات روشنفکران چپ تبدیل می‌کند. بعد از بازگشت به آلمان و با شروع فعالیت‌های گشتاپو در سال 1332 به سوئد تبعید می‌شود، جرم‌های او یهودی بودن، طرفداری از سوسیالیست و نوشتن طنزهای اجتماعی بوده که حتی یکی از این‌ها هم برای تبعید و یا اعدام یک نفر کافی بوده. در تبعید هر روز خبرهای نگران‌کننده‌ای از آلمان به دستش می‌رسید، روابطش به شدت محدود شده بود، بیماری به سراغش آمده بود و دیگر حال روحی و روانی مناسبی نداشت. در 1935 با شروع جنگ‌جهانی دوم در حالی که فقط 45 سال داشت، یکی از دوستانش جسد او را در خانه‌اش پیدا می‌کند. علت مرگ هرگز مشخص نشد ولی احتمال خودکشی با قرص ورونال وجود داشته.
توخولسکی قلم تند و تیز و بی‌رحمی دارد که با شیرینی طنز از زهر آن می‌کاست و به انتقاد از جامعه و دولت حاکمه می‌پرداخت، سوی دیگر نقد او متوجه انسان‌ها و رفتارهای آن‌ها بود و در اینجا هم از ابراز نظریات تند خودش کوتاه نمی‌آمد.
انجمن قلم سوئد یک جایزه‌ی ادبی به نام او تاسیس کرده که آن را هرسال به نویسندگانی که به‌دلیل نوشته‌های‌شان مورد آزار و تهدید قرارگرفته‌اند اهدا می‌کند. فرج سرکوهی و ناصر زرافشان از ایران این جایزه را دریافت کرده‌اند.
از توخولسکی سه کتاب به فارسی ترجمه شده «بعضی‌ها هی‌وقت نمی‌فهمن»، «خرده فرمایش‌های جناب پتر پانتز» و «قصر گریپسهلم»


داستانی که در پادوک هشت می‌شنوید از کتاب بعضی‌ها هی‌وقت نمی‌فهمن به ترجمه محمدحسین عضدانلو انتخاب شده. این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌های کوتاه طنز توخولسکی است در آن به مسائل اجتماعی و حکومتی و رفتارهای انسان‌ها پرداخته شده.