دیوارگذر

دیوارگذر

در این اپیزود به سراغ ادبیات فرانسه رفتیم  و داستانی از مارسل امه را خواندیم.
مارسل امه سال 1902 در روستایی در ایالت یون فرانسه به‌دنیا آمد. مادرش را در دوساگی از دست داد و چون پدرش نمی‌توانست از او مراقبت کند تا ده سالگی نزد پدربزرگ و مادربزرگش و بعد آن پیش دایی‌اش زندگی کرد تا این‌که به شهر دُل نزد عمه‌اش رفت. در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول به سربازی رفت، در بازگشت در دانشکده‌ی پزشکی ثبت‌نام کرد اما نتوانست در این رشته دوام بیاورد. به ناچار آن را رها کرد و به کارهای دیگر روآورد. کار در شرکت بیمه، بانک و روزنامه‌نگاری. 25 ساله بود که با تشویق خواهرش اولین رمانش را منتشر کرد. در 27 سالگی بعد از انتشار کتاب سومش «میزی برای مردگان» به شهرت رسید و ازین پس نوشتن به شغل تمام وقتش تبدیل شد. داستان کوتاه، رمان، نمایشنامه و مقاله می‌نوشت و منتشر می‌کرد. در جنگ‌جهانی دوم برای یک روزنامه‌ی آلمانی مطلب می‌نوشت اما نوشته‌هایش به دوراز مسائل سیاسی بود و به همین دلیل از تسویه حساب‌های بعد از جنگ جان سالم به‌در برد. در دهه سی میلادی فیلمی از یکی از کتاب‌هایش به‌نام «خیابان بی‌نام» اقباس شد که خودش در تدوین فیلنامه نقش داشت. مجموعه داستانی به‌نام «قصه‌های گرگم به‌هوا» برای کودکان منتشر کرد که هنوز هم خوانده می‌شود. امه نویسنده‌ی پرکاری بود و کتاب‌هایش فروش خوبی داشتند. او شخصیت مرموزی برای خود ساخته بود، از جمع نویسندگان فاصله گرفته بود و در مسائل سیاسی دخالت نمی‌کرد و خیلی کم تن به مصاحبه می‌داد و این‌گونه استقلال خود را حفظ کرده بود. در دهه 50 عضویت در آکادمی فرانسه را نپذیرفت و از دریافت نشان لژیونر دوگل سرباز زد. تا این‌که در 1967 درگذشت.
امه از نویسنده‌های شمهور فرانسه است، شخصیت‌هایی که خلق کرده وارد فرهنگ عمومی شده‌اند و از داستان‌هایش اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی ساخته شده و همین‌ها او را به نویسنده‌ای برای تمام نسل‌ها تبدیل کرده.
داستان‌های او در شهر و روستا اتفاق می‌افتند، به سبک‌های مختلفی می‌نویسد و تخیلی منحصر به‌فرد و بی‌پروا دارد، این ویژگی‌ها به او این قدرت را داده تا از طریق نوشته‌هایش ادا اطوارهای روشنفکران را به باد تمسخر بگیرد و به نقد اجتماعی بپردازد. او نگاه بدبینانه‌ای به جهان دارد اما نوشته‌هایش رنگی از نومیدی ندارد، بلکه او با طنزی سیاه و عصیانگر به حماقت‌های جمعی حمله می‌کند. با این‌همه داستان‌هایش جذاب و سرگرم کننده‌اند و در بین مردم محبوبیت دارند.
داستانی که در این قسمت می‌شنوید از مجموعه داستان دیوارگذر انتخاب شده که امه آن را در 1944 نوشته و اصغر نوری آن را به فارسی ترجمه کرده. داستان دیوارگذر از مشهورترین آثار مارسل امه است.