کافه‌ی زیر دریا اثر استفانو بّنی

کافه‌ی زیر دریا اثر استفانو بّنی

اولین قسمت پادوک اختصاص داشت به داستان گیتار سحرآمیز از کتاب کافه‌ی زیر دریا اثر استفانو بنّی.

 

استفانو بنی نویسنده‌ی مشهور ایتالیایی در 1947 در بولونیا به دنیا آمد، کار خودش را با روزنامه‌نگاری شروع کرد و با نوشتن داستان کوتاه، شعر، رمان، نمایشنامه و فیلنامه به کار خود ادامه داد. اولین کتابش سال 1976 به‌نام کافه‌ی ورزش مجموعه داستانی بود که انتشارات موندادوری از بزرگترین ناشران ایتالیا منتشر کرد. بنی با همین کتاب راه خود را به جمع ادیبان صاحب‌نظر و صاحب‌سبک ایتالیا باز کرد و توجهات را به سوی خود جلب نمود.
سبک نوشتاری بنّی را شاید بتوان پست مدرن خواند. نوشته‌های او ترکیبی از رئالیسم اجتماعی، رئالیسم جادوئی، طنز و سورئالیسم است که او با زبان خاصی که برای خود ساخته با کلمه‌سازی‌های خاص و استفاده از مفاهیم و عناصر منحصر به‌فرد خود به نوشتن داستان‌ها و خلق آثارش می‌پردازد.
بنّی را از نویسندگان تاثیرگذار ایتالیا می‌دانند، او در دهه هفتاد با وارد کردن تخیل به جامعه در حال مدرن شدن جانی تازه بخشید طوری که نام او را در کنار نام بزرگانی چون اومبرتو اکو و ایتالو کالوینو قرار می‌دهند.
حیطه‌ی کاری بنّی البته منحصر به ادبیات نیست، او دستی هم در موسیقی جاز و کارگردانی هم دارد.
کتاب‌های او به بیش از 20 زبان ترجمه شده‌اند و از پرفروش‌ترین نویسندگان ایتالیاست. از استفانو بنّی چند اثر به فارسی ترجمه شده که اولین آن کافه‌ی زیر دریا است که توسط نشر کتاب خورشید و ترجمه‌ی رضا قیصریه در سال 1383 منتشر شده. مارگاریتا دلچه‌ویتا، دزد و داستان‌های دیگر، پینوکیا و داستان‌های دیگر و دیگر تنها نیستی، دیگر کتاب‌های او در بازار کتاب ایران هستند.


کافه‌ی زیر دریا از زبان مردی روایت می‌شود که شبی در ساحل قدم می‌زده و با دیدن پیرمردی که خود را به آب می‌اندازد به قصد نجات او به آب می‌زند ولی از کافه‌ای در زیر آب سردرمی‌آورد که پیرمرد هم درآنجاست. در این کافه هرکس باید یک داستان برای بقیه تعریف کند. در کافه 21 نفر هستند. شخصیت‌های خاص از همه نوع! از دخترکی موفرفری تا مرد نامرئی و سگ سیاه و شپش! داستان‌هایی که تعریف می‌شود مضمون‌هایی اخلاقی، اجتماعی و هستی‌شناسانه دارند و هر داستان با یک جمله‌ی قصار شروع می‌شود که بیانگر مضمون آن است. بعد از روایت هر 21 نفر نوبت به مرد راوی می‌رسد و او مجبور است داستانی تعریف کند تا بتواند از آن کافه خارج شود، اما او چیزی به ذهنش نمی‌رسد تا عاقبت داستان اتفاقی که در آن شب برایش افتاد را تعریف می‌کند که می‌شود همین کتاب!
داستان‌هایی کوتاه، ساده، شیرین و خواندنی که هم مایه‌ی سرگرمی دارند و هم مایه‌ی تفکر.