پادوک
پادکست کتابخوانی

سلام

دو سال پیش ایده‌ای در سر داشتیم که داستانی بخوانیم و برای آن داستان اختصاصا آهنگسازی و فضاسازی کنیم. نه مانند کتاب‌های صوتی معمول و اجراهایی که از روی متن‌های ادبی می‌شد، که آهنگی را متناسب با متن "پیدا" می‌کردند و صرفا روی خوانش متن کار می‌کردند تا بعد موزیک انتخابی را زیر صدای خوانش متن قرار دهند و نتیجه را به مخاطب عرضه کنند.
برحسب تجربه و علاقه‌ای که داشتیم شروع به تجربه‌هایی چند کردیم که حاصل آن مجموعه‌ای شد به‌نام «واک‌خوانی» که در تلگرام منتشر می‌کردیم، زیرا مدیوم بهتری در دسترس نداشتیم و پادکست هم، همچون امروز چنان همه‌گیر و سهل‌الوصل نبود. با فیلتر شدن تلگرام و محدودیت‌های دسترسی و مشغله‌ای که برای هر یک از ما به‌وجود آمد، واک‌خوانی کم‌کم به محاق فراموشی سپرده شد اما شعله‌ی ایده‌اش در ذهن ما خاموش نگشت.
زمان گذشت تا چندماه پیش دوباره همان جمع فارغ از مشغله‌های‌مان تصمیم دوباره گرفتیم که آن ایده را از سر گیریم؛ به شکلی جدیدتر و کیفیتی بهتر. حالا دیگر پادکست رسانه‌ای است که مخاطب فراوان دارد و ایجاد آن هم سهل‌تر شده. صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که می‌شود همان ایده را با کمی گسترش در قالب پادکستی ادبی ارائه داد که برای مخاطب هم مفید باشد و هم سرگرم‌کننده.
نام «واک‌خوانی» را چون ایده‌ای خاص خودش بود و حال می‌خواستیم سروشکلی متفاوت به کارمان بدهیم به کنار نهادیم و نامی جدید بر کار جدیدمان گذاشتیم: پادوک.
پادوک را از ترکیب دو کلمه‌ی انگلیسی Podcast و Book ساخته‌ایم Podook و فکر می‌کنیم که مقصودمان را از کاری که درصدد انجامش هستیم می‌رساند.
پادوک پادکستی است که در آن کتاب می‌خوانیم، البته نه این‌که قصد خوانش کامل کتابی را داشته باشیم، بل گاهی یک داستان چندسطری خواهد بود، گاهی یک داستان کوتاه یا بخشی یا چندصفحه‌ای از یک رمان را شامل خواهد شد؛ و البته شاید سری هم به متنی غیرداستانی بزنیم اگر فضای آن را بتوانیم در چارچوب مدنظرمان بگنجانیم.
روخوانی داستان را بسیار انجام داده‌اند، ترکیب موزیک و متن هم نمونه بسیار دارد... ما اما قصدمان خوانش متفاوتی از متنی است که انتخاب کرده‌ایم. این‌که فضایی مناسب با آن متن بسازیم، به‌واسطه‌ی آهنگسازی، با استفاده از فضاسازی‌های صوتی و با خوانش صحیح و خوب. در کنار داستان از نویسنده‌ی آن بگوییم و کتابی که متن رااز آن انتخاب کرده‌ایم معرفی کنیم تا هم مقصود سرگرمی حاصل شود و هم خوراکی فرهنگی باشد برای کسانی که علاقه‌ای به این موضوع دارند.
پادوک حاصل هم‌فکری و هم‌کاری سه نفر است. رضا کزازی، حمید محمدی و مصطفی سهرابی.
رضا کزازی کار آهنگسازی برای متن‌ها را برعهده دارد، حمید محمدی امور مربوط به صدابرداری و میکس اثر را انجام می‌دهد و مصطفی سهرابی راوی داستان‌هاست.
با تشکر ویژه از ملیکا ابراهیمی که لوگوی پادوک را طراحی کرده، و دوستانی که از هم‌فکری آنان استفاده کردیم. سعید دافعی و نجمه کزازی عزیز.


پادکست پادوک پنجشنبه‌ی هرهفته در پلتفرم انکر (anchor.fm) منتشر می‌شود که شاید با کمی تاخیر در باقی برنامه‌های پادکست‌گیر قابل شنیدن باشد. در حال حاضر می‌توانید پادوک را از طریق پلتفرم‌هایی که در سمت چپ سایت ملاحظه می‌کنید بشنوید.
از این‌که به پادوک گوش می‌کنید متشکریم
و خوشحال می‌شویم که پادوک را به اطرافیانتان معرفی کنید :)